Problémy v sexuální oblasti se netýkají pouze mužů, ačkoli všude kolem nás slýcháme, jak problematická bývá erekce a zbytnělá prostata. Ženy se v tomto ohledu potýkají s ochablými svaly pánevního dna. Říká se, že jedny z nejlepších milenek bývají dívky, které holdují jezdeckému sportu, neboť tyto svalové partie jsou při pohybu na jezdeckém sedle pravidelně trénovány.
K zajímavému závěru dospěla i lékařka Maria Cerruto, kterou zajímal vliv vysokých podpatků na svalstvo ženského těla. Výsledky bádání byly zajímavé. U obuvi s podpatky přiměřené výše, tedy nikoli jehlovými o délce 12 cm, ale zhruba 5 – 7 cm, stabilní konstrukce, jsou aktivně zapojeny svaly pánevního dna a oblasti podbřišku. Tento způsob chůze dokonce nahradí tělesná cvičení zaměřená na tato citlivá místa, jež doporučují lékaři procvičovat pravidelně v souvislosti se sexuální kondicí.
Balerínky nebo jehly – ani jedno, ani druhé
Tyto oslabené skupiny svalstva se týkají zhruba 75 procent žen v produktivním věku, bývají ochablé v důsledku těhotenství a porodu, ale i nedostatku pohybu, sedavého zaměstnání, nadváhy a obezity. S výškou se to však nesmí přehánět, je známo, že z ortopedického hlediska již chodidlo vyklenuté do výšky 10 cm přetěžuje kotníky, vaziva kolenních a kyčelních kloubů, dochází k projevům artritidy a v některých případech i k deformaci páteře.
Ideální je tedy zlatý střed , ženské chodidlo je na vyšším podpatku přitažlivější a chůze je dokonce zdravější, než u nízké obuvi typu balerínek, zvláště, jde-li o plochou neanatomickou stélku. Tato informace jistě potěší většinu žen, neboť je známo, že něžné pohlaví si obecně libuje v nakupování obuvi, a že v průměru má každá žena či dívka v botníku uloženo alespoň patnáct párů bot. Proč tomu tak je a proč mužům stačí jen několik sezónních párů, se nikomu zatím nepodařilo objasnit, snad je v tom i kus sběratelské vášně, anebo docela prozaická touha doplnit ošacení vhodným typem obutí.