Skleníky nám významně pomáhají v pěstování, a proto se vyplatí jej mít na zahrádce. Místo skel se hojně používá polykarbonát, který je lehčí a levnější.
Skleník na zahrádce
Rozšíření pěstování
Tuto stavbu nalezneme na mnoha zahradách, protože skutečně se vyplatí ji mít, kdy pěstování posuneme na vyšší úroveň. Ve skleníku je rozhodně prospěšné klima, které se hodí například pro pěstování zeleniny jako jsou papriky a rajčata, protože ty potřebují skutečně teplo. Díky tomu skutečně rostliny dosahují větších rozměrů a hlavně úrody, kdy navíc plody mají skvělou chuť.
Můžete ti pěstovat rostliny subtropického pásu, takže tím se naše škála pěstovaných rostlin může opravdu rozšířit. Navíc se nemusíme bát třeba krupobití, jenž by mohlo úrodu kompletně zničit. Co se týče teplot, tak díky nim si navíc prodloužíme sezónu, protože s výsadbou můžeme začít mnohem dříve a úroda stihne dozrát. Uvnitř musíme udržovat správné klima, kdy o větrání se můžou postarat automatické otvírače oken, abychom nemuseli brzo ráno vstávat a okénka manuálně po jednom otevírat, takže tyto zatížení se určitě hodí.
Levný polykarbonát
Skleníky z dřívějších dob měli obvykle kovovou konstrukci kombinovanou se sklem. Kov nebyl odolný proti korozi, takže byl zapotřebí odolný antikorozní nátěr. Ten samozřejmě nevydrží věčně, a proto je zapotřebí po několika letech obroušení a nový nátěr. Co se týče skla, tak to má skvělou živnost, jen bohužel při rozbití je to dráha věc a je tu velké nebezpečí pořezání.
Moderní skleníky se o dost liší, protože na konstrukci se požívá hliník nebo dobrá povrchová úprava, a proto se nemusíme bát koroze. Místo skel se zase využívá polykarbonátu, protože ten je i dost levnější a má nižší hmotnost, což umožňuje méně robustní konstrukci a u šetření financí. Životnost se odhaduje zhruba na 17 let, ovšem to rozhodně není žádný problém, protože můžeme zakoupit nejlevnější polykarbonát, kterého se prodává mnoho druhů, takže jej snadno vyměníte za starý a skleník můžete naplno požívat dále, kdy Vám bude skvěle sloužit.