Můžeme se odpojit?

Kdysi dávno jsme byli všichni nadšení a chtěli jsme se co možná nejdříve připojit na internet. Místo vzrušení, nezkažené a přesto tak tajemné, chtěli jsme být on-line. Ale dnes? Máme vůbec jinou možnost než „být ON?“. Moderní život nám dal mnohé, dal práci těm, kteří by si jinak nemohli najít. Dal spoustu prostoru kreativitě, nápadům, nejrůznějším fantaziím. Dal prostor k rozvoji, pokroku. Ale zároveň způsobil jednu nezamýšlenou věc. Čím dál víc přenášíme náš život do toho internetového. Proč?
ikony u hlavy
 
a)       Dává nám to pocit spořádanosti a řádu
Život sám o sobě je chaotický. Věci se dějí náhodně, beze smyslu, aniž by je někdo chtěl či nechtěl. Zatímco na internetu je řád. Je to umělý svět, který je obrazem lidstva. Perfektní, uspořádaný, osložkovaný a logický svět, kterému rozumíme s trochou umu a štěstí. Je to něco, co tu bude. Stránky vytvořené před třiceti lety nezmizí. Fotky nezmizí. Videa zůstanou. Vzpomínky zůstanou přesně tam, kde jste je naposledy nechali. To je řád, který nemá ani ta nejdokonalejší společnost v realitě.
 
b)      Rychlejší a úspornější
Namísto toho, abyste si vedli deset diářů, máte jenom jeden účet na internetu a počítač. To je vše co potřebujete. Počítač se bude sám zapínat v určitý čas, sám vás bude upozorňovat, sám bude instalovat. Internet šetří čas. Díky internetu můžete klidně ve dvě ráno uzavřít výhodný obchod nebo se přihlásit do nějakého kroužku. Díky internetu zažíváte spoustu rozmanitých věcí, vidíte nejrůznější lidi dělat nejrůznější věci a nemusíte jezdit za nimi. Co byste v minulosti nezvládli ani za rok, zvládnete dnes tak nějak za den.
 ukazatel myši na fb
Ale paralelně s výhodami existují i nevýhody. Čím více užíváme internet, tím větší závislost si na něm budujeme. Už to není jenom práce nebo škola. Je tam rodina, jsou tam přátelé, je tam zábava. Co chceme, to tam najdeme. A internet sám nechce, abyste ho opustili. Abyste šli off.