Nohy mohou otékat z mnoha příčin. Asi běžné a normální je to v období, kdy je žena těhotná. V tomto čase se v jejím těle zadržuje větší množství tekutin, které tento problém způsobují. Je to nutné pro zdárný vývoj plodu. Lékaři proto doporučují měnit polohy nohou a být co nejvíce v pohybu. Stačí každodenní svižná procházka. Pochopitelně se doporučuje i správný pitný režim. Co ale dělat, když je těhotenství už dávno za námi a ty nohy stále nějak nejsou v normále? Problémem může být zaměstnání, při kterém většinu dne sedíte nebo stojíte.
o Svaly na nohou stagnují a nepůsobí vhodně na žilní systém.
o Gravitace pak způsobí, že se krev v dolních končetinách hromadí.
Pomoc je jednoduchá.
– Stačí vyměnit výtah za schodiště.
– Pokud jezdíte do práce nějakým hromadným dopravním prostředkem, vystupte o stanici dříve.
– Úleva může přijít i tím, že si prostě dáte nohy do zvýšené polohy.
Pozor na vážná onemocnění
Někdy ale mohou nateklé nohy signalizovat vážnější zdravotní problémy. Jestliže Vám natékají od kotníků dolů, bylo by potřeba si dát vyšetřit srdce a játra.
o Srdeční problémymohou způsobovat zadržování vody. Následkem jsou zmírněné otoky.
o Pokud zlobí játra,je za to zodpovědná bílkovina albumin, která se přestává tvořit. To vede k úniku tekutiny z cév do okolních tkání.
Jinou kapitolou je chronická žilní choroba, kterou trpí celých padesát procent populace. Muži jsou tu zastoupeni v mnohem menším počtu. Otoky, které jsou z důvodu chronické žilní choroby, se projevují především v létě a mají ještě jeden nežádoucí projev. Na nohou se začnou objevovat rozšířené žilky, které rozhodně nejsou právě estetické. Rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou
– nadváha
– nedostatek pohybu
– sedavé zaměstnání
– větší počet těhotenství.
Rozhodně není vhodné veškeré změny na našem těle podceňovat a určitě je žádoucí poradit se s lékařem.