Microgreens neboli „mikro zeleň“ je v současné době velmi aktuální trend nejen v domácnostech, ale také v restauracích. Mezi nejběžnější nakličovanou rostlinu se řadí řeřicha, na kterou narazíte v kdejakém supermarketu. Do podoby „mikro zeleně“ se však dají upravit i mnohem zajímavější semínka, jedná se například o:
· Červenou řepu
· Rukolu
· Hořčici
· Vojtěšku
· Alfaalfa
Velmi zajímavou charakteristikou je, že mladé rostlinky, které se dají sklízet již při formaci děložních lístků mají podobnou chuť jako plně vyvinuté plody – tedy klíčky řepy chutnají zemitě jako plody červené řepy. Je však nutno podotknout, že není vhodné použít kterákoli semínka, jelikož ty na běžné pěstování mohou být ošetřeny inhibitory nebo látkami podporující zakořeňování. Nejlepší je zakoupení bio mixu určeného k těmto účelům.
Klíčící médium
Otázkou může být, na čem tedy klíčení provádět. Už ve škole se děti zabývají projekty, kde položí semínka na vatu do vlastnoručně vytvořené nádobky a tam se rosí, dokud se neobjeví první lístky. Pravdou však je, že tento způsob může být náročný pro udržování dostatečné vlhkosti na vatě. Navíc semínka potřebují alespoň částečné teplo, a proto může vata vysychat více, než bychom si představovali. Další možností je mělká nádoba naplněná zeminou. Zde je však potřeba zajistit vysokou kvalitu zeminy. Také riskujeme, že se nám hlína při sklízení dostane i do talíře. Na vyzkoušení jsou předchozí metody vhodné, ale na dlouhodobější projekt je výborná investice do misky na klíčení.
V těchto miskách se využívá pouze vody a inspirace pochází z hydroponie. Jedná se o pěstování rostlin výhradně ve vodě, kam se při vegetačním období přidávají tekuté živiny. Myšlenkou tedy je, že klíčky sklidíme ještě dřív, než nějaké živiny navíc budou vůbec potřebovat. Je to velmi čistá a elegantní metoda pěstování.