Žánr počítačových her zvaný strategie zahrnuje spoustu rozličných přístupů k jejich zpracování. Některé z nich jsou propracované do detailu a nabízejí hráčům pocit, že ovládají celý svět. Mezi takové patří hry ze série Total War, které pocházejí od vývojářů ze studia Craetiv Assembly. Toho, koho baví historie, tyto tituly chytí a nepustí. Většina hráčů se k nim vrací i po letech, jelikož nabízejí spoustu možností, jak je hrát.
Herní systém
V něm tkví unikátnost celé série. Je totiž kombinací tahové a realtime strategie. Taktická mapa zobrazuje celý herní svět. Krásně vykreslená krajina plná lesů, měst, cest, památek – a armád. Právě ty posouváte. K pohybu máte omezený počet bodů pro jeden tah. Zároveň ve městech stavíte a vylepšujete budovy, verbujete vojáky a agenty, uzavíráte pomocí diplomatů dohody a třeba vraždíte cizí generály. Je jen na vás, jestli svou říši povedete cestou míru (vždycky ale musíte válčit) či zvolíte tvrdý vojenský postup. V realtime módu pak řešíte útoky na armády jiných frakcí, dobýváte města atd. Po útoku na taktické mapě se hra přiblíží a načte se bitevní mapa, kde ovládáte jednotlivé jednotky armády. Nyní si představím pravděpodobně nejpovedenější hry celé série.
Rome – Total War
Po prehistorických dílech Medieval a Shogun spatřila světlo světa počítačových tato legenda. Dostáváme se do antického období, kdy světu vládne Řecko a Řím. Ostatní státy se brání jejich vlivu nebo se je snaží zničit. Na začátku můžete hrát pouze za jednu ze tří římských frakcí. Vaším úkolem je plnit úkoly Senátu, plenit okolní města a rozšiřovat území. Cílem kampaně je pak dobít určitý počet měst.
Medieval 2 – Total War
Stejný princip, jen se přesouváme do středověku. Ranného, abychom byli přesní. Na začátku mezi sebou bojují armády šermířů, kopiníků, lučištníků a jezdců. S vývojem doby se pak přidávají palné zbraně na střelný prach. Evropské bojiště se pak po několika desítkách tahů v roce 1492 rozšíří o právě objevený americký kontinent, který disponuje obrovským bohatstvím.