Nenà pochyb o tom, že modernà technologie nám velmi usnadňujà život. Spolu s nimi vÅ¡ak pÅ™icházejà i nové hrozby, které pÅ™edchozà generace neznala. Nenà tedy divu, že je Äasto nedůvěřivá a stavà se k tomu odmÃtavÄ›, i pÅ™es výhody, které to pÅ™inášÃ.
Jednou z vÄ›cÃ, která je v poslednà dobÄ› asi nejvÃce diskutována, je GPS monitoring, tedy sledovánà pomocà GPS. A nenà divu, koneckonců jde o dnes nejpoužÃvanÄ›jÅ¡Ã systém k urÄovánà polohy. Je tedy pochopitelné, že se nÄ›kteřà lidé bojà jeho zneužitÃ.
AvÅ¡ak jak vlastnÄ› tento systém funguje? Teprve pokud odpovÃme na tuto otázku, budeme znát skuteÄnou mÃru rizika, kterou sebou tato technologie pÅ™inášÃ. Jejà princip je pomÄ›rnÄ› jednoduchý, jak už to u podobných rozÅ¡ÃÅ™ených vÄ›cà bývá.
Pro pÅ™Ãklad vezmÄ›me klasickou navigaci do automobilu. Ta má za úkol mimo jiné také zobrazovat vaÅ¡i polohu v reálném Äase. To je důležité, neboÅ¥ potÅ™ebujete vÄ›dÄ›t, kudy máte jet okamžitÄ›, ne až napÅ™Ãklad za pÄ›t minut.
Funguje to následovnÄ›: navigace v sobÄ› má zabudovaný speciálnà vysÃlaÄ. Jeho signál pak zachytà jeden ze satelitů na naÅ¡Ã orbitÄ› k tomu urÄených. Ten vyhodnotÃ, odkud pÅ™esnÄ› puls pÅ™icházà s pÅ™esnostà až na nÄ›kolik metrů, podle typu vysÃlaÄe, a tyto údaje vyÅ¡le zpÄ›t. Celý proces netrvá ani sekundu, dÃky tomu, že tyto signály cestujà prakticky rychlostà svÄ›tla.
Je vÅ¡ak jasné, že údaj o vaÅ¡Ã poloze nemusà posÃlat pouze zpÄ›t do navigace, ale že jej může posÃlat i lidem, kteřà by vás tak chtÄ›li sledovat. To znà sice straÅ¡idelnÄ›, avÅ¡ak má to jeden velký háÄek, který si vÄ›tÅ¡ina lidà neuvÄ›domuje.
K tomu, aby vás totiž mohli takto sledovat, je potÅ™eba, abyste u sebe mÄ›li stále vysÃlaÄ. To se sice v dneÅ¡nà dobÄ› chytrých mobilnÃch telefonů dÄ›je, avÅ¡ak pokud máte strach, staÄà jej jen nechat doma, nebo vyhrabat nÄ›jaký opravdu starý typ z dob, kdy tato technologie nebyla jeÅ¡tÄ› tak rozÅ¡ÃÅ™ená.
Jak vidÃte, nenà tÅ™eba se bát. Vždycky totiž existuje Å™eÅ¡enÃ.